Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Optinen jäljentäminen hammasprotetiikassa

Norlund, Tero (2017-08-15)

Optinen jäljentäminen hammasprotetiikassa

Norlund, Tero
(15.08.2017)
Katso/Avaa
TeroNordlund.pdf (546.8Kb)
Lataukset: 

Turun yliopisto
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe201708158117

Kuvaus

Siirretty Doriasta
Tiivistelmä
Hammasprotetiikassa kuntoutetaan purentaa hyödyntäen kiinteitä tai irrotettavia hammasproteettisia rakenteita. Ennen hammasproteesin, kuten kruunun tai sillan, suunnittelua ja valmistamista on jäljennettävä kudos, johon se asetetaan. Perinteisesti on käytetty erilaisia jäljennösaineita, mutta nykyään kudokset voidaan jäljentää myös valoa käyttäen, optisia ja digitaalisia tekniikoita yhdistäen. Kirjallisuuskatsauksen tarkoituksena on esittää käytössä olevien optisten menetelmien tekniset perusteet, kehitysvaiheet ja kliinisten työvaiheiden erot suhteessa perinteisiin jäljennösmenetelmiin.

Katsausta varten perehdyttiin vertaisarvioituihin julkaisuihin ja protetiikan alan muuhun kirjallisuuteen, kuten oppikirjoihin. Lisäksi tarkasteltiin kaupallisten toimijoiden julkisesti tarjoamaa materiaalia.

Optisessa jäljentämisessä muodostetaan kudoksesta kolmiulotteinen kuva, tähän tarkoitukseen on kehitetty kolme menetelmää. Menetelmiä on sovellettu kaupalliseen tarkoitukseen 1980-luvulta alkaen, ja uusia menetelmiä on kehitetty yhä 2000-luvulla. Kaupalliset sovellukset voidaan taas jakaa laitteisiin, jotka pystyvät tai eivät pysty vastaanoton yhteydessä valmistamaan proteettisia töitä. Edellisiä nimitetään niin sanotuiksi CAD/CAM-laitteiksi. Optinen jäljentäminen on potilaan ja kliinikon näkökulmasta vaivattomampi menetelmä suhteessa perinteisten jäljennösaineiden käyttöön. Käytön voidaan olettaa hammaslääkäriasemilla lisääntyvän sekä monipuolistuvan tulevaisuudessa.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [6699]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste