Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Käden hienomotoriset taidot lapsilla, joilla on kehityksellinen puheen dyspraksia

Kuusisto, Sanna-Mari (2018-04-18)

Käden hienomotoriset taidot lapsilla, joilla on kehityksellinen puheen dyspraksia

Kuusisto, Sanna-Mari
(18.04.2018)

Tätä artikkelia/julkaisua ei ole tallennettu UTUPubiin. Julkaisun tiedoissa voi kuitenkin olla linkki toisaalle tallennettuun artikkeliin / julkaisuun.

Turun yliopisto
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Kehityksellisen puheen dyspraksian keskeiset ongelmat on tunnistettu jo pitkään, mutta häiriön diagnosointi ja luonne ovat yhä kiisteltyjä. Se on neurologisperäinen häiriö, joka vaikuttaa puhemotoriikkaan, mutta ei ole selvyyttä siitä esiintyykö häiriön yhteydessä myös muita kuin puheeseen ja suun alueelle rajoittuvia motorisia vaikeuksia. Tämän tutkielman tavoitteena oli selvittää, voidaanko havaita eroavaisuuksia käden hienomotorisissa taidoissa sellaisilla lapsilla, joilla on kehityksellinen puheen dyspraksia, verrattuna tyypillisesti kehittyneisiin ikätovereihin. Tutkimus toteutettiin osana Turun yliopiston logopedian oppiaineen Neurotalk-tutkimusprojektia.

Tutkielman aineisto koostui kolmen 8 -vuotiaan lapsen, joilla on kehityksellinen puheen dyspraksia (KPD) sekä kahdeksan terveen verrokin käden hienomotoriikkaa arvioivien testien tuloksista. Tutkimusmenetelminä käytettiin NEPSY II:n (Korkman, Kirk & Kemp, 2007) käden hienomotoriikan osatestejä. Käytetyt osatestit olivat käden asentojen jäljittely, toistava sorminaputus ja sarjallinen sorminaputus.

Tutkielman tulokset antoivat viitteitä siitä, että kehitykselliseen puheen dyspraksiaan liittyy 8-vuotiailla lapsilla normaalia enemmän vaikeuksia käden hienomotorisissa tehtävissä. Suoritus oli heikentynyt kaikilla KPD-ryhmän lapsista käden asentojen jäljittelyssä ja sorminaputustehtävissä yhdellä KPD-ryhmän lapsista. Ylimääräisiä myötäliikkeitä esiintyi kaikissa osatesteissä kaikilla lapsilla, joilla on kehityksellinen puheen dyspraksia, kun taas verrokeilla myötäliikkeitä tavattiin vähemmän. Tutkimustulokset eivät antaneet vahvistusta Peterin (2013) hypoteesille sarjoittamisen vaikeudesta KPD:ssa. Tutkielman tulokset perustuvat pieneen aineistoon, joten tuloksia ei voida yleistää ja yksilötasolla lasten suoriutumisessa oli isoja eroja. Aiheen tutkiminen suuremmalla aineistolla olisi kuitenkin aiheellista, jotta saataisiin lisätietoa asiasta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä) [6013]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste