Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Suuria odotuksia ja pettymyksiä : Krimin sodan Itämeren kampanja The Timesin sivuilla vuosina 1854–1856

Stenroos, Matias (2018-04-24)

Suuria odotuksia ja pettymyksiä : Krimin sodan Itämeren kampanja The Timesin sivuilla vuosina 1854–1856

Stenroos, Matias
(24.04.2018)

Tätä artikkelia/julkaisua ei ole tallennettu UTUPubiin. Julkaisun tiedoissa voi kuitenkin olla linkki toisaalle tallennettuun artikkeliin / julkaisuun.

Turun yliopisto
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Tutkielmassani tarkastelen brittiläisen The Times-lehden uutisointia Krimin sodan Itämeren kampanjasta vuosina 1854–1856. Tutkin lehden uutisoinnin luonnetta ja sen muutoksia sodan aikana. Alkuperäisaineistona ovat lehden uutiset ja kirjoitukset sodan ajalta. Aineiston avulla olen tutkinut The Timesin suhtautumista sotaan sekä Suomen suuriruhtinaskunnan alueeseen ja asukkaisiin.

The Times oli Krimin sodan aikaan Ison-Britannian merkittävin lehti. Krimillä lehden sotakirjeenvaihtajat tekivät journalistisia läpimurtoja. Tutkimuksessa olen keskittynyt Krimin sodan Itämeren tapahtumien uutisointiin. Tutkimus on jaettu kronologisesti Itämeren kampanjan kahdelle eri vuodelle. Ensimmäisenä vuonna The Timesin odotukset Itämeren kampanjaa kohtaan olivat suuret. Brittilaivastolta odotettiin suuria voittoja. Vähäiset tapahtumat muuttivat asenteita ja kampanjan toisena vuonna The Times avoimesti kritisoi sodankäyntiä. Suuriruhtinaskunnan asukkaat saivat sodassa julkisuutta, kun brittilaivasto otti yhteen paikallisten kanssa rannikkoseuduilla. Kampanjan suurimmiksi saavutuksi jäivät hyökkäykset Bomarsundin ja Viaporin linnoituksia vastaan. The Timesia ja brittejä ne eivät tyydyttäneet pitkään, kun Krimiltä saatiin tietoja suuremmista voitoista. Viaporin pommitus jäi Itämeren viimeiseksi operaatioksi. Brittien haluista huolimatta liittoutuneet ja Venäjä solmivat rauhan keväällä 1856.

The Timesin uutisointi Itämeren tapahtumista ei ollut yhtä mullistavaa kuin Krimillä tehty raportointi. Itämeren tapahtumista oltiin kiinnostuneita, mutta kampanjan tulokset olivat pettymys The Timesille ja sen lukijoille. Itämeren uutisointi toi suuriruhtinaskunnan alueita ja asukkaita brittien tietoisuuteen. Sodan uutisointi korosti suomalaisten asemaa omana kansanaan. Tutkimukseni osoittaa Itämeren kampanjan olleen tärkeä osa Krimin sotaa ja herättäneen paljon tunteita Isossa-Britanniassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetöiden tiivistelmät (ei kokotekstiä) [6013]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste