Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Äänestyspakko - oikeutus ja vasta-argumentit

Bruun, Katrine (2018-08-15)

 
Tweet refworks
 
Katso/Avaa
Gradu.pdf (2.494Mb)
Lataukset: 

suljettu
Bruun, Katrine
15.08.2018
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2018081633738
Tiivistelmä
Tutkielma käsittelee äänestyspakon soveltamista, oikeuttamista ja oikeuttamisen ongelmia demokraattisissa valtioissa. Tutkielmassa eritellään yleisimpiä perusteluja äänestyspakon soveltamiselle, sekä sen puolesta esitettyjä argumentteja. Lisäksi tarkastellaan äänestyspakkoa vastustavia näkemyksiä. Tutkielmassa analysoidaan myös äänestämättömyyden ongelmaa ja merkitystä yhteiskunnassa. Tutkielman tutkimusmenetelmä on teoreettinen. Käytetty aineisto perustuu lähdekirjallisuuteen, erityisesti Jason Brennanin, Arend Lijphartin ja Annabelle Leverin tuotantoon.

Äänestämättömyys on yleinen ongelma vakiintuneissa demokratioissa, joihin Suomikin lukeutuu. Ratkaisuksi matalaan äänestysprosenttiin on tarjottu äänestyspakkoa, sillä se on tehokkain yksittäinen keino nostaa äänestysprosenttia. Äänestyspakon kannattajat perustelevat pakon soveltamista mm. hyvillä tuloksilla, äänestämättömyyden haitoilla ja äänestämisen symbolisella arvolla. Äänestyspakon vastustajat katsovat, että äänestyspakolle ei ole onnistuttu antamaan riittävää oikeutusta, ja pitävätkin sitä moraalisesti arveluttavana ja epätyydyttävänä ratkaisuna niihin ongelmiin, joita äänestyspakon kannattajat sen avulla pyrkivät ratkaisemaan. Tutkielman keskeinen johtopäätös on, että äänestyspakon kannattajat sivuuttavat useat äänestyspakkoon liittyvät ongelmat, eivätkä ole tarjonneet riittävää oikeutusta äänestyspakon soveltamiselle.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [1982]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste