Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

"Kodinhoitaja tai prostituoitu" : Keskustelu naisten asemasta Pierre-Joseph Proudhonin ja naisasiankannattajien kirjoitusten pohjalta 1850–1860-lukujen Ranskassa

Forsblom, Maria-Helena (2019-04-29)

"Kodinhoitaja tai prostituoitu" : Keskustelu naisten asemasta Pierre-Joseph Proudhonin ja naisasiankannattajien kirjoitusten pohjalta 1850–1860-lukujen Ranskassa

Forsblom, Maria-Helena
(29.04.2019)
Katso/Avaa
Forsblom_Maria-Helena_Opinnayte.pdf (1.113Mb)
errata forsblom.pdf (91.41Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2019051415478
Tiivistelmä
Tämä tutkielma käsittelee keskustelua naisten asemasta, ominaisuuksista ja oikeuksista 1850-1860-lukujen Ranskassa. Alkuperäislähteinäni käytän Pierre-Joseph Proudhonin (1809–1865) teoksia "De la justice dans la Révolution et dans l’Église" (1858) ja postuumisti julkaistua teosta "La Pornocratie ou les femmes dans les temps modernes" (1875), Juliette Lambertin (1836–1936) teosta "L’idées anti-proudhonniennes sur l’amour et mariage" (1858) sekä Jenny D’Héricourtin (1809–1875) teosta "La femme affranchie. réponse à MM. Michelet, Proudhon, É. de Girardin, A. Comte et aux autres novateurs modernes" (1860). Pierre-Joseph Proudhon oli ranskalainen filosofi, poliittinen ajattelija ja sosiologi. Hän vastusti teoksissaan naisten emansipaatiota ja työntekoa. Hän kuvaili teoksissaan naisten olevan alempia suhteessa mieheen fyysisesti, henkisesti ja moraalisesti. Naisasiankannattajat Juliette Lambert ja Jenny D’Héricourt vastasivat molemmat Proudhonin näkemyksiin teoksissaan. He vastustivat Proudhonin näkemyksiä naisten alemmuudesta ja emansipaatiosta.

Tutkielmassani hyödynnän argumentaatioanalyysiä ja feminististä metodologiaa. Näiden menetelmien avulla analysoin keskustelua naisten asemasta ja selvitän, millä tavalla Proudhon, Lambert ja D’Héricourt perustelivat argumenttinsa. Alkuperäisaineistosta käy ilmi naisten vapaamman aseman vastustus ja toisaalta naisasiankannattajien pyrkimys muuttaa naiskuvaa ja naisten asemaa.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9229]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste