Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Työväenliike ja pyhäkoulu : Työväenliikkeen kirkkovastaisuuden näkyminen Mynämäen rovastikunnan ja Turun tuomiorovastikunnan pyhäkouluissa 1900-luvun aluss

Mäkelä, Suvi (2020-04-28)

 
Tweet refworks
 
Katso/Avaa
Makela_Suvi_opinnayte.pdf (1.243Mb)
Lataukset: 

suljettu
Mäkelä, Suvi
28.04.2020
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020051333949
Tiivistelmä
Tutkimukseni aiheena on työväenliikkeen vaikutus pyhäkouluun 1900-luvun alussa. Työväenliikettä pidettiin kirkon vastaisena ja tutkin pitääkö tämä paikkaansa pyhäkoulujen kohdalla. Ajallisesti tutkimukseni rajoittuu suurlakosta oppivelvollisuuslakiin eli vuosiin 1905 – 1922. Aikavälille sijoittuu myös Suomen itsenäistyminen ja sisällissota, jotka toimivat muutoskohtana. Maantieteellisesti tutkimukseni rajoittuu Mynämäen ja Turun tuomiorovastikunnan seurakuntiin. Millainen sosiaalidemokraattien kannatus oli paikallistasolla ja kuinka se heijastui pyhäkoulussa käyvien lasten määriin?
Pyhäkoulujen toimintaa ja niissä käyviä lapsia tutkin pyhäkoulukertomusten perusteella. Seurakuntien kirkkoherrojen tuli lähettää joka vuosi tuomiokapitulille kertomus pyhäkoulujen määrästä ja toiminnasta. Sosiaalidemokraattien kannatusta seurakunnissa tutkin 1900-luvun alun eduskuntavaalitilastojen avulla.
Sosiaalidemokraattien kannatus ei suoraan heijastu pyhäkoulussa käynnin aktiivisuuteen. Sellaisissa seurakunnissa, joissa sosiaalidemokraattien kannatus vahvistuu, niin samalla myös pyhäkoulussa käyvien lasten määrä prosentuaalisesti kasvaa. Kirkkoherrat mainitsevat kertomuksissaan erilaisia syitä lasten epäsäännölliselle käynnille pyhäkoulussa. Huono ilma, pitkät ja hankalat kulkuyhteydet sekä muissa kouluissa käyminen ovat suurempia syitä kuin sosiaalidemokraattien vahva kannatus. Lisäksi pyhäkoulut joutuivat kilpailemaan kävijöistä muiden järjestöjen kanssa, sillä esimerkiksi Ihanneliitot ja partio järjestivät nuorille toimintaa.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [1920]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste