Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Vaikuttaako korruptio Suomen talouden kehitykseen?

Rantamaa, Fanni (2020-09-11)

Vaikuttaako korruptio Suomen talouden kehitykseen?

Rantamaa, Fanni
(11.09.2020)
Katso/Avaa
Rantamaa_Fanni_opinnayte.pdf (1.978Mb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020102287463
Tiivistelmä
Suomi on jo pitkään komeillut kansainvälisten tilastojen kärjessä lähes korruptiosta vapaana maana, mutta vastoin yleistä käsitystä myös Suomessa on korruptiota. Suomessa korruptio ei niinkään ole katutasolla tapahtuvaa lahjontaa, vaan se on rakenteellista korruptiota, jossa käytetään hyväksi yhteiskunnan rakenteista löydettäviä porsaanreikiä. Huolenaihetta ovat erityisesti herättäneet Suomessa toimivat epäviralliset verkostot, joita kutsutaan hyvä veli -verkostoiksi.

Tutkimusten mukaan korruptio on haitallista yhteiskunnalle monella eri tapaa, mutta korruption vaikutuksista talouden kehitykseen ei ole vielä päästy yhteisymmärrykseen. Toisaalta sen nähdään vaikuttavan siihen positiivisesti, toisaalta negatiivisesti. Tässä tutkimuksessa korruption vaikutusta talouden kehitykseen tarkastellaan erityisesti ylijäämäntavoittelun (engl. rent-seeking) teorian näkökulmasta. Sen mukaan korruptio on haitallista talouden kehitykselle etenkin pitkällä aikavälillä, sillä korruptio rajoittaa kilpailua, kasvattaa julkisen sektorin kokoa, vähentää yksityistä investointia ja innovointia sekä lisää eriarvoisuutta. Korruption on myös todettu heikentävän instituutioiden luotettavuutta. Mutta vaikuttaako korruptio myös Suomessa talouden kehitykseen?

Tällä tutkimuksella pyritään vastaamaan edellä esitettyyn kysymykseen korruption suhteesta talouden kehitykseen Suomessa. Tutkimuksen aineisto kerättiin teemahaastattelujen muodossa eli tutkimus toteutettiin laadullisena. Laadullinen tutkimusmenetelmä valittiin tutkimukseen kahdesta eri syystä: Suomessa esiintyvästä korruptiosta ei ole saatavilla riittävästi määrällistä aineistoa ja tutkimuksella haluttiin ymmärtää syvemmin korruption suhde talouden kehitykseen Suomessa.

Tutkimuksen johtopäätöksenä todettiin, että myös Suomessa korruptio vaikuttaa talouden kehitykseen. Tällä hetkellä korruptio ei kuitenkaan uhkaa talouden kehitystä Suomessa merkittävästi, mutta tulevaisuudessa se voi kuitenkin muodostua suuremmaksikin uhaksi, jos ongelmaan ei puututa ajoissa. Korruptiota tulisikin torjua jo hyvissä ajoin.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9229]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste