Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • Turun yliopisto
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Asiantuntijuus kasvatusaiheisissa lehtiartikkeleissa : Miten vanhemmuuteen liittyvät diskurssit rakentuvat Helsingin Sanomien artikkeleissa ja lukijakommenteissa

Ristimäki, Laura (2020-10-23)

 
Tweet refworks
 
Katso/Avaa
Gradu_Laura_Ristimaki.pdf (682.5Kb)
Lataukset: 

suljettu
Ristimäki, Laura
23.10.2020
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020110689588
Tiivistelmä
Pro Gradu-tutkielmassani käsittelen Helsingin Sanomien verkkolehdessä vuoden 2019 aikana julkaistuja artikkeleita, joissa eri alojen asiantuntijat antavat kasvatusneuvoja vanhemmille. Tutkimusmenetelmäksi valikoitui diskurssianalyysi, koska sen avulla voidaan analyysin keinoin paljastaa vakiintuneita puhetapoja, eli diskursseja. Aineistoksi valikoituivat kaikki tutkielman aiheeseen sopivat artikkelit Helsingin Sanomien verkkolehdestä vuodelta 2019, joita oli yhteensä kuusi. Lisäksi aineistoon otettiin mukaan näiden artikkelien yhteyteen kirjoitetut lukijoiden kommentit, joita oli artikkelista riippuen vähintään viisi ja enimmillään 40 kappaletta.

Aineistosta löytyi päädiskurssi, sekä sen kaksi aladiskurssia. Päädiskurssi nimettiin lapsilähtöisyyden diskurssiksi ja se ilmeni kaikissa artikkeleissa ja lukijoiden kommenteissa selkeänä, yhdistävänä piirteenä. Ensimmäinen aladiskurssi nimettiin negatiiviseksi vanhemmuusdiskurssiksi, joka ilmeni artikkeliteksteissä sekä lukijoiden kommenteissa vanhemmuutta arvostelevana ja jopa syyllistävänä sävynä. Toinen aladiskurssi nimettiin positiiviseksi vanhemmuusdiskurssiksi, joka näkyi sekä artikkeleissa että lukijakommenteissa hyväksyvänä suhtautumisena vanhemmuuteen ja siihen liittyviin epävarmuuksiin.

Tämä tutkimus kertoo aineistosta löytyneiden diskurssien ilmenemisestä Helsingin Sanomien verkkolehdessä, eikä tuloksia välttämättä voi yleistää koskemaan koko yhteiskunnan ilmapiiriä. Kuitenkin Helsingin Sanomat on valtakunnallisesti merkittävä media, jonka levikki on päivälehdistä suurin. Painetun lehden lisäksi Helsingin Sanomat julkaisee näköislehden painetusta lehdestä sekä ylläpitää verkkolehteä, josta tämän tutkimuksen aineistokin kerättiin. Helsingin Sanomilla onkin näin ollen merkittävä asema yleisön ajattelun ja mielipiteiden muokkaajana.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [1874]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste