Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

AIVOJEN SOKERIAINEENVAIHDUNNAN (FDG-PET) JA AMYLOIDIKERTYMIEN (PIB-PET) KUVATAMISEN YHTEYS SELKÄYDINNESTEEN BIOLOGISIIN MERKKITEKIJÖIHIN MUISTIHÄIRIÖISSÄ

Kylliäinen, Roope (2021-01-22)

AIVOJEN SOKERIAINEENVAIHDUNNAN (FDG-PET) JA AMYLOIDIKERTYMIEN (PIB-PET) KUVATAMISEN YHTEYS SELKÄYDINNESTEEN BIOLOGISIIN MERKKITEKIJÖIHIN MUISTIHÄIRIÖISSÄ

Kylliäinen, Roope
(22.01.2021)
Katso/Avaa
Kylliainen_Roope_opinnayte.pdf (766.0Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe202102094221
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoituksena oli tutkia muistihäiriöpotilaiden FDG- ja PIB-PET-kuvausten löydösten yhteyttä aivo-selkäydinnesteen merkkiainepitoisuuksiin. Tutkimuksessa keskityttiin erityisesti FDG-PET-kuvauslöydösten yhteyteen t-taun ja p-taun välillä sekä PIB-PET-löydösten yhteyteen beeta-amyloidin (Aβ42) kanssa. Tutkimuksen hypoteesina oli, että FDG-PET-kuvauksen löydökset ovat yhteydessä aivo-selkäydinnesteen p-tau- ja t-tau-proteiinipitoisuuksien kanssa ja PIB-PET-kuvauksen löydökset Aβ42-pitoisuuksien kanssa.
Tutkimusaineistona käytettiin PET-PACS-tietokannasta saatuja 2000-luvun jälkeen tehtyjä diagnostisia ja tutkimustarkoitukseen käytettyjä PET-kuvantamistutkimuksia. Kuvadata analysoitiin funktionaaliseen kuvantamiseen suunnitelluilla FreeSurfer- ja SPM-ohjelmistoilla, joiden avulla määritetään mielenkiintoalue eli ROI (region of intrest) sekä kuva-alkiopohjaiset analyysit. Analysoinnin jälkeen tarkasteltiin tuloksia ja niiden välisiä korrelaatiota selkäydinbiomarkkereihin tilastollisia malleja hyväksi käyttäen.
FDG-PET-kertymien ja selkäydinnesteen t-taun välillä havaittiin tilastollisesti merkitsevä positiivinen korrelaatio, joka vastaa tutkimushypoteesia. FDG-PET-kertymien ja selkäydinnesteen p-taun välillä havaittiin trendimäinen positiivinen korrelaatio, joka osoittautui kuitenkin vain kahdella aivoalueella tilastollisesti merkitseväksi. Löydös kuvastaa aivojen paikallisesti vähentyneen aineenvaihdunnan ja selkäydinnesteen tauproteiinien lisääntymisen välistä yhteyttä. FDG-PET-kertymien ja selkäydinnesteen Aβ42:n välillä havaittiin yllättäen tilastollisesti merkittävä positiivinen korrelaatio. Tutkimuksessa havaittiin PIB-PET-kertymien ja aivo-selkäydinnesteen Aβ42:n välillä selkeä tilastollisesti merkittävä negatiivinen korrelaatio. Löydös vastaa tutkimushypoteesia ja olettamusta, jossa selkäydinnesteen Aβ42 saostuu amyloidiplakeiksi aivojen kuorikerrokselle. Tällöin havaitaan selkäydinnesteessä matalia Aβ42-pitoisuuksia ja amyloidikertymiä PIB-PET-kuvauksessa. PIB-PET-kertymien ja selkäydinnesteen t-taun ja p-taun välillä havaittiin yllättäen tilastollisesti merkitsevä positiivinen korrelaatio. Tämä antaa viitteitä amyloidiplakkien aiheuttamasta neurodegeneraatiosta, vaikka korrelaation esiintyminen ei takaa syy-seuraussuhdetta. Tutkimusaineisto edellyttää lisätutkimusta, jossa potilaat voidaan jakaa diagnoosien mukaan omiin alaryhmiin. Tällöin muuttujien välisiä korrelaatioita voitaisiin tarkastella tautiryhmittäin.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9076]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste