Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Patenttistrategiat lääkealalla määräävän markkina-aseman väärinkäyttönä

Metso, Maria (2021-04-06)

Patenttistrategiat lääkealalla määräävän markkina-aseman väärinkäyttönä

Metso, Maria
(06.04.2021)
Katso/Avaa
Metso_Maria_opinnayte.pdf (745.1Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2021050328480
Tiivistelmä
Lääkealalla käytetään erinäisiä patenttistrategioita, joiden avulla lääkeyhtiöt kykenevät pidentämään yksinoikeuttaan markkinoilla ja siten maksimoimaan lääkevalmisteestaan saatavat tuotot. Tällaisina patenttistrategioina toimivat erityisesti patenttisuojaa keinotekoisesti pidentävät toissijaiset patentoinnit, jotka ovat nykyisen eurooppalaisen patenttijärjestelmän kannalta täysin sallittuja, mutta tutkielmassa esitettävin tavoin kilpailuoikeuden ja erityisesti määräävän markkina-aseman väärinkäytön kiellon kannalta mahdollisesti ongelmallisia.

Pidentämällä patenttisuojaansa strategisesti lääkeyhtiöt saavat takaisin lääkkeen tutkimukseen ja kehitykseen investoimiaan varoja, mutta aiheuttavat samalla esteitä kilpailijoiden markkinoille pääsylle. Erityisesti silloin, kun lääkkeen alkuperäisvalmistaja pidentää yksinoikeuttaan keinotekoisesti patenttistrategioidensa avulla, se rajoittaa markkinoita siten, että lääkkeen rinnakkaisvalmistajien pääsy markkinoille estyy tai viivästyy. Tästä seuraa väistämättä ongelmia kilpailijoiden lisäksi myös sekä kuluttajille että koko yhteiskunnalle lääkkeiden korkeamman hinnoittelun ja kasvavien terveydenhuoltokustannusten myötä. Lisäksi patenttistrategioilla saattaa olla yhteys vähentyneeseen lääkekehitykseen ja uusien lääkeinnovaatioiden määrään.

Tutkielmassa kuvataan erityisesti alkuperäisvalmistajien hyödyntämiä patenttistrategioita ja niiden taustalla vaikuttavia lääkealan erityispiirteitä sekä vastataan lainopin keinoin tutkimuskysymykseen siitä, voidaanko lääkealalla hyödynnettävät patenttistrategiat tulkita määräävän markkina-aseman väärinkäytöksi. Lääkeyhtiöiden patenttistrategioita tulkitaan kilpailuoikeuden valossa erityisesti niiden markkinoita rajoittavan luonteen vuoksi. Lisäksi tutkielmassa nostetaan esiin patenttistrategioista aiheutuvia muita yhteiskunnallisia seurauksia mahdollisina osoituksina määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä.

Johtopäätöksenä tutkielmassa todetaan, että lääkealalla hyödynnettävät patenttistrategiat voidaan nykyisen oikeuskäytännön valossa tietyissä tilanteissa tulkita määräävän markkina-aseman väärinkäytöksi erityisesti niiden kilpailua rajoittavan luonteen vuoksi. Tutkielmassa myös korostetaan kilpailuoikeudellisen puuttumisen tärkeyttä patenttistrategioihin nykyisen patenttioikeuden salliessa nämä patenttijärjestelmää hyväksikäyttävät, mutta markkinoita ja kehitystä rajoittavat lääkealalla vallitsevat patenttistrategiat.

Tutkielman keskeisimpinä lähteinä on käytetty Euroopan unionin voimassa olevaa oikeutta ja ratkaisukäytäntöä sekä pääosin kansainvälistä oikeuskirjallisuutta.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [6699]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste