Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Inflammatorimarkkerit raskausgingiviitissä

Ahomäki, Vilma (2023-05-24)

Inflammatorimarkkerit raskausgingiviitissä

Ahomäki, Vilma
(24.05.2023)
Katso/Avaa
Ahomaki_Vilma_opinnayte.pdf (617.2Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2023060552526
Tiivistelmä
Tämän kirjallisuuskatsauksen tavoitteena oli kartoittaa raskaudenaikaista gingiviittiä ja tulehdusmarkkereita koskevia tutkimuksia sekä perehtyä erityisesti raskaudenaikaiseen gingiviittiin ja siihen liittyviin tulehdusvälittäjäaineisiin ienkudoksessa, syljessä ja ientaskunesteessä.

Aineistona toimivat PubMed-tietokannasta löytyneet raskausgingiviittiä ja sytokiinejä koskevat artikkelit, sekä yleisemmin raskausgingiviittiä ja sen merkkiaineita käsittelevät tutkimukset.

Tämän kirjallisuuskatsauksen tuloksena huomattiin, että raskausgingiviittiin ja sytokiineihin liittyviä kliinisiä tutkimuksia on tehty vielä vähän ja niiden tulokset ovat olleet osin ristiriitaisia. Sukupuolihormonien vaikutuksia eri solujen sytokiinien tuotantoon on tutkittu in vitro, mutta myös näiden tutkimuksien tulokset ovat olleet osittain ristiriitaisia ja tutkimustulosten vahvistamisessa kliinisissä tutkimuksissa ei olla vielä onnistuttu.

Sytokiinisäätelyjärjestelmä on monimutkainen, ja vaaditaan enemmän ja laajempia tutkimuksia, jotta voidaan paremmin ymmärtää raskauden vaikutusta sytokiinituotantoon ja gingiviittiin.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9426]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste