Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Korkea-annosmetotreksaattihoidon vaikutus munuaisten toimintaan ALL-hoidossa lapsilla

Honkanen, Pinja (2023-12-18)

Korkea-annosmetotreksaattihoidon vaikutus munuaisten toimintaan ALL-hoidossa lapsilla

Honkanen, Pinja
(18.12.2023)
Katso/Avaa
Honkanen_Pinja_opinnayte.pdf (575.3Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20231222157107
Tiivistelmä
Akuutti lymfaattinen leukemia (ALL) on lasten yleisin syöpäsairaus. Nykyisten syöpähoitojen myötä jopa yli 90 % sairastuneista voidaan parantaa. Vaikka nykyisissä hoitoprotokollissa on tuotu uusia menetelmiä perinteisten sytostaattien rinnalle, korkea-annosmetotreksaatti on kuitenkin edelleen tärkeä osa akuutin lymfaattisen leukemian hoitoa. Yksi tärkeimmistä korkea-annosmetotreksaatin aiheuttamista toksisista haitoista on akuutti munuaisvaurio, jonka tarkka aiheutumismekanismi on vielä epäselvä.
Tässä tutkimuksessa selvitettiin Turun yliopistollisessa keskussairaalassa vuosien 2006–2018 välisenä aikana korkea-annosmetotreksaatilla hoidettujen ALL:aa sairastavien lasten munuaisten toimintaa syöpähoitojen aikana sekä niiden jälkeen. Munuaisten toimintaa seurattiin mittaamalla seerumin kreatiniini ennen korkea-annosmetotreksaattijaksoja, niiden jälkeen sekä syöpähoitojen päätyttyä. Seerumin kreatiniinipitoisuudesta määritettiin Schwartz-laskukaavaa käyttäen munuaisten glomerulussuodosnopeudet (GFR), jotka kuvaavat hieman paremmin munuaisten toimintaa kuin pelkkä seerumin kreatiiniarvo. Tutkimuksessa oli mukana yhteensä 76 potilasta, joista suurin osa oli hoidettu joko NOPHO ALL-2000- tai NOPHO ALL-2008-hoitoprotokollien mukaisesti.
Munuaisvauriota ei todettu yhdelläkään tutkimuksen potilaista korkea-annosmetotreksaattihoidon aikana tai sen jälkeen. Kuitenkin korkea-annosmetotreksaattihoidon aloituksessa yli puolella potilaista GFR:ssä tapahtui alenemaa lähtötasoon verrattuna. Tämä GFR:n alenema tasaantui hoitojaksojen edetessä. Merkittävänä pidettyä kreatiniinin 30 %:n nousua oli 7–12-vuotiaiden ryhmässä prosentuaalisesti eniten. Lisäksi kreatiniinin merkittävää 30 %:n nousua tapahtui hoidonpäätäntäkäynnin ja viimeisen seurantakäynnin välillä. Tutkimuksen potilasmäärä on liian pieni osoittamaan munuaishaittojen todellista esiintymismäärää. Lisäksi tämä tutkimus ei sovellu korkea-annosmetotreksaatin vaikutusten pitkäaikaisseurantaan, koska tutkimuksessa oli mukana useampi lyhytaikaisemman seurannan omaavaa potilasta. Tämä tutkimus antaa viitteitä kuitenkin siitä, että korkea-annosmetotreksaattihoidon vaikutusta munuaisten toimintaan pitkällä aikavälillä olisi hyvä tutkia enemmän.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9479]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste