Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Antiikin oikeudenmukaisuus- ja hyväkäsitysten yhteneväisyydet ja eroavaisuudet suhteessa John Rawlsin ajatteluun

Mustakallio, Pietari (2024-03-20)

Antiikin oikeudenmukaisuus- ja hyväkäsitysten yhteneväisyydet ja eroavaisuudet suhteessa John Rawlsin ajatteluun

Mustakallio, Pietari
(20.03.2024)
Katso/Avaa
Mustakallio_Pietari_Opinnayte.pdf (473.6Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2024032813526
Tiivistelmä
Tutkielmani tarkastelee John Rawlsin oikeudenmukaisuusteoria ja käsitystä moraalisesta hyvästä sekä Platonin ja Aristoteleen vastaavia käsityksiä. Tutkielma pyrkii esittämään yhteneväisyyksiä ja eroavaisuuksia näkemysten välillä ja näiden pohjalta esittää pohdintaa oikeudenmukaisuuden luonteesta ja sen suhteesta normaaliin yksilöön. Platon, Aristoteles ja Rawls kaikki jakavat erilaisia käsityksiä siitä, miten valtiota tulisi hallita ja kuinka se tulisi järjestää. Käsitys yksilön lainmukaisista ja luonnollisista oikeuksista ja siitä, että onko hyvä ensisijainen oikeudenmukaisuuteen erottaa ja myös yhdistää näitä ajattelijoita. Näkemykset saattavat myös paikoin näyttää samoilta tai erilaisilta ja silti olla hyvin lähellä toisiaan, vaikka tulokulma perusteluille on merkittävän erilainen. Todetaan, että oikeudenmukaisuuden ja hyvän ymmärtämisen ydin on sen ymmärtämisessä, että nämä käsitykset vaihtelevat, mutta silti mahdollisuus löytää yhteistä absoluuttista moraalista hyvää on olemassa.
Esitän tutkielman lopussa pohdintaa oikeudenmukaisuudesta ja sen luonteesta. Pohdin myös sitä, että onko oikeudenmukaisuuden luonteen ymmärtäminen yksilölle relevanttia. Oikeudenmukaisuuden luonnetta pohditaan kuitenkin tässä tutkielmassa esitettyjen ajattelijoiden teosten pohjalta. Eli tulee ottaa huomioon se, että jos tarkasteltaisiin muita teorioita voisi pohdinta olla erimuotoista. Oikeudenmukaisuuden luonnetta voidaan tulkita myös eri tavoin kuin tämän tutkielman lopussa tehdään.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [4904]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste