Lannerangan luuston tiheyden ja glukoosiaineenvaihdunnan yhteys postmenopausaalisilla naisilla
578.02 KB
avoin
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
Lataukset199
Pysyvä osoite
Verkkojulkaisu
DOI
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää luuytimen glukoosinkäytön yhteyttä luuntiheyteen lannerangassa. Lisäksi tutkimuksessa verrattiin DXA-mittausten tuloksia PET/TT-kuvista määritettyihin arvoihin.
Aineistona tutkimuksessa käytettiin DORIAN-projektin tutkimushenkilöitä, jotka olivat postmenopausaalisia naisia. Tutkittavista oli otettu PET/TT-kuvat ja DXA-mittaukset aiemmin. PET/TT-kuvissa oli käytetty merkkiaineena [18F]fluorodeoksiglukoosia ja kuvaukset oli tehty hyperinsulineemisen euglykeemisen clampin aikana. PET/TT-kuvista määritettiin glukoosinotto käyttämällä Carimas-ohjelmistoa. Muuttujien välisiä yhteyksiä tutkittiin korrelaatioina.
Nikamien glukoosinoton ja luuntiheyden välillä ei todettu tilastollisesti merkitsevää yhteyttä (P-arvot yli .16), mutta DXA-mittausten ja PET/TT-kuvista määritettyjen luuntiheyksien välillä todettiin korrelaatio (P-arvot alle .001). Todistettu korrelaatio vahvistaa käsitystä siitä, että PET/TT-kuvista määritettyä luuntiheyttä voitaisiin jatkossa käyttää tutkimusaineistoissa, joista DXA-mittauksia ei ole tehty. Luuytimen glukoosinkäytön ja luuntiheyden välistä yhteyttä ei tämän tutkimuksen perusteella voida kieltää, vaan aihe vaatii laajempia tutkimuksia.