Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

MET-toiminnan käynnistyminen Majakkasairaalassa ja MET-hoitajien kokemus MET-toiminnasta

Virtanen, Jemina (2024-04-24)

MET-toiminnan käynnistyminen Majakkasairaalassa ja MET-hoitajien kokemus MET-toiminnasta

Virtanen, Jemina
(24.04.2024)
Katso/Avaa
Virtanen_Jemina_opinnayte.pdf (448.8Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2024042923392
Tiivistelmä
Turun yliopistollisen keskussairaalan Majakkasairaala avasi toimintansa alkuvuodesta 2022. Samoihin aikoihin käynnistyi myös Majakkasairaalan oma MET-toiminta (engl. Medical Emergency Team), jonka tarkoituksena on päästä puuttumaan ajoissa potilaiden kliinisen tilan huonontumiseen ja näin ennaltaehkäistä akuutteja potilaan henkeä uhkaavia tilanteita.
Tämän työn tarkoituksena on tarkastella MET-toiminnan käynnistymistä uudessa Majakkasairaalassa, joka on keskittynyt hoitamaan lasten ja nuorten sairauksia, naistentauteja ja synnytyksiä, korva-, nenä- ja kurkkusairauksia sekä suu- ja leukasairauksia. Tutkimusmenetelmänä toimi kyselytutkimus, ja tarkoituksena oli, että kyselylomake täytettäisiin kerran aina jokaisen suoritetun Majakkasairaalan MET-keikan jälkeen. Tutkimusajanjakson aikana (25.3.2022‒31.12.2023) kysely täytettiin 27 kertaa, ja MET-hälytyksiä oli yhteensä 38 (27/38; 71,1 %).
Majakkasairaalaan on keskittynyt pääsääntöisesti hyväkuntoisia potilasryhmiä kuten lapset ja synnyttäjät, millä on todennäköisesti ollut vaikutusta matalaan MET-hälytysten määrään tutkimusaikana. Eniten kysyntää MET-tiimille oli naistentautien osastolla sekä korva-, nenä- ja kurkkusairauksien osastolla. Uudesta toimintaympäristöstä huolimatta ongelmia kohteen löytämisessä ei juurikaan koettu, ja yhteistyöhön muun henkilökunnan kanssa oltiin tyytyväisiä. MET-hoitajat kokivat, että MET-ryhmästä oli aina jotain apua joko potilaalle tai muulle henkilökunnalle.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9137]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste