Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hyvä, paha kosketus : kosketus osana opetusta peruskoulussa

Kuivalainen, Emmi-Kaisa (2024-11-26)

Hyvä, paha kosketus : kosketus osana opetusta peruskoulussa

Kuivalainen, Emmi-Kaisa
(26.11.2024)
Katso/Avaa
Kuivalainen_Emmi-Kaisa_kandi.pdf (559.7Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20241219105295
Tiivistelmä
Tutkielmassani selvitetään kosketusta osana opetusta erilaisten oppijoiden kanssa peruskoulussa. Lisäksi tutkimuksessa verrataan alakoulun ja yläkoulun kosketuskäytänteitä keskenään sekä selvitetään mahdollisia eroja ja yhtäläisyyksiä niiden välillä. Tutkielmassa keskitytään opettaja‒oppilas suhteessa tapahtuviin kosketustapahtumiin.

Tutkimusmenetelmänä käytetään integroivaa kirjallisuuskatsausta. Tähän päädyttiin, koska kosketuksessa koulussa on tehty paljon haastattelututkimusta, mutta muunlainen tutkimus on vähäistä. Hakusanoiksi valikoitui contact in the classroom, kosketusviestintä ja kosketus koulussa. Saatua aineistoa analysoitiin teorialähtöisellä sisällönanalyysillä.

Tutkimuksen tulosten perusteella kosketusta pidetään välttämättömänä ja oleellisena osana opettajan työtä niin alakoulussa kuin myös yläkoulussa. Kummassakin koulussa kosketusta käytetään ohjaamaan oppilaan toimintaa, rakentamaan luottamussuhdetta oppilaan ja opettajan välille sekä luomaan rauhallista ilmapiiriä luokkaan. Tulosten perusteella kosketus on monimuotoisempaa alakoulussa kuin yläkoulussa. Vanhempia oppilaita vältetään koskemasta väärinymmärrysten pelossa.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys) [1079]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste