Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Älysopimukset ja erehdys : Miten sopimusoikeudellista erehdysoppia voidaan soveltaa älysopimuksiin?

Toppila, Laura (2025-04-21)

Älysopimukset ja erehdys : Miten sopimusoikeudellista erehdysoppia voidaan soveltaa älysopimuksiin?

Toppila, Laura
(21.04.2025)
Katso/Avaa
Notaarity%C3%B6%20Laura%20Toppila.pdf (380.9Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025042531254
Tiivistelmä
Notaarityön tarkoituksena on tutkia sopimusoikeudellisen erehdysopin soveltuvuutta älysopimuksiin, jotka toimivat lohkoketjuteknologiapohjaisesti. Älysopimukset ovat digitaalisia sopimuksia, jotka perustuvat koneellisesti toteutettavaan ohjelmointikoodiin. Älysopimuksen ehdot on koodattu ”if- then”-lausekkeiksi lohkoketjun lohkoihin, jossa ennalta määriteltyjen ehtojen täyttyessä sopimus toteuttaa sille asetetun lopputuloksen automaattisesti. Koska älysopimusten ehtoja, koodia, ei voi muuttaa lohkoketjun lohkoon tallentamisen jälkeen, älysopimukset haastavat perinteistä käsitystä sopimisesta ja sopimusten sitovuuteen liittyvistä häiriötilanteista. Tässä notaarityössä keskitytään erityisesti erehdykseen sopimuksen sitovuuden häiriötekijänä tilanteissa, joissa älysopimus toteuttaa epätarkoituksenmukaisia seurauksia sopimuksen koodauksessa tapahtuneen virheen tai osapuolen väärinymmärryksen sattuessa.
Notaarityössä etsitään vastauksia sille, miten älysopimuksen käsite soveltuu perinteiseen sopimusoikeudelliseen ajatukseen sopimuksesta ja sopimisesta sekä sille, miten erehdysoppia olisi mahdollista soveltaa älysopimuksiin. Koska älysopimuksia ei ole Suomessa säännelty, eikä siitä ole saatavilla oikeuskäytäntöä, notaarityössä keskitytään kokoamaan yhteen tietoa erilaisista kirjoituksista ja etsimään tulkintavaihtoehtoja sille, miten sopimusoikeuden yleisiä periaatteita, oikeustoimilakia ja erehdysoppia voidaan soveltaa digitaaliseen sopimiseen. Tarkastelun alla on erityisesti se, minkälaisia ongelmia älysopimusten ehtojen muuttumattomuus tuo erehdysopin soveltamiseen.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys) [1074]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste