Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Perintöveron vaikutukset varallisuuden jakautumiseen

Hautala, Jaakko (2025-05-18)

Perintöveron vaikutukset varallisuuden jakautumiseen

Hautala, Jaakko
(18.05.2025)
Katso/Avaa
Kandidaatintutkielma%2C%20Jaakko%20Hautala.pdf (556.6Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025052149188
Tiivistelmä
Tutkielmassa tarkastellaan perintöverotuksen vaikutuksia varallisuuden jakautumiseen Suomessa. Erityishuomio kiinnittyy siihen, miten perintövero kohdistuu eri väestöryhmiin ja missä määrin se voi toimia keinona ehkäistä varallisuuden keskittymistä.
Tutkimus pohjautuu verotuksen talousteoriaan, rekisteripohjaisiin tilastoihin sekä kansainvälisiin vertailuihin. Tulokset osoittavat, että suurimmat perinnöt keskittyvät varakkaimmille ryhmille ja verotuksen progressiivinen rakenne kohdistuu erityisesti heihin. Kuitenkin merkittävä osa pienistä perinnöistä jää veropohjan ulkopuolelle, mikä herättää kysymyksiä oikeudenmukaisuudesta. Progressiivinen verotus tuo tasapainoa varallisuuden jakautumiseen, mutta sen vaikutukset eivät ole yksiselitteisiä. Verosuunnittelu ja perintöjen epätasainen jakautuminen voivat heikentää verotuksen uudelleenjakavaa vaikutusta. Lisäksi havaittiin, että suurimmat perintöosuudet painottuvat keski-ikäisiin ja korkeamman tulotason henkilöihin, mikä voi edelleen vahvistaa varallisuuseroja. Perintöverolla on rooli varallisuuserojen tasaamisessa, mutta sen vaikutus riippuu myös muista veropoliittisista ja yhteiskunnallisista tekijöistä.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (rajattu näkyvyys) [966]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste