Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Liikuntaa opettavien opettajien kokemuksia palloilun opettamisesta

Pelto-Piri, Jesse (2025-05-22)

Liikuntaa opettavien opettajien kokemuksia palloilun opettamisesta

Pelto-Piri, Jesse
(22.05.2025)
Katso/Avaa
Kandidaatintutkielma_Pelto-PiriJesse.pdf (387.8Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025053056175
Tiivistelmä
Tämän kandidaatintutkielman tarkoituksena on lisätä tietoa palloilun opettamisesta peruskoulussa opettajien näkökulmasta. Palloilulla on aiemmissa tutkimuksissa todettu olevan iso rooli peruskoulun liikunnan opetuksessa, joten aihe on tärkeä tutkittavaksi. Tällä tutkimuksella pyritään selvittämään, millaisia kokemuksia opettajilla on palloilun opettamiseen liittyen sekä millaiseksi he kokevat palloilun roolin perusopetuksen liikuntatunneilla.
Tutkimus on laadullinen tutkimus, jossa aineisto kerättiin haastattelemalla neljää peruskoulun opettajaa. Vastaajien etsimiseen käytettiin mukavuusotantaa ja haastattelut toteutettiin puolistrukturoituna haastatteluina helmikuun 2025 aikana. Kerätty aineisto analysoitiin aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä, jonka tarkoituksena on löytää aineistosta tärkeä tieto. Tutkimuksen tuloksissa nousi esille palloilun monipuoliset mahdollisuudet niin fyysisissä kuin sosiaalisissa taidoissa. Aineistoista kävi ilmi myös erilaisten opetustyylien sekä menetelmien käyttämisen tärkeys palloilussa. Opettajan motivointi nostettiin yhdeksi tärkeäksi teemaksi palloilutunneilla. Oppilaiden palloilutaustalla koettiin olevan merkitystä palloiluun suhtautumisessa. Tämän tutkimuksen aineiston ollessa pieni tuloksia ei voida kuitenkaan yleistää, jonka vuoksi lisätutkimus aiheesta on tarpeen.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit) [1471]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste