Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Muistisairauslääkkeen aloitukseen liittyvät haitat geriatrisen muistipoliklinikan potilailla

Kuokkanen, Elisa (2025-11-01)

Muistisairauslääkkeen aloitukseen liittyvät haitat geriatrisen muistipoliklinikan potilailla

Kuokkanen, Elisa
(01.11.2025)
Katso/Avaa
Kuokkanen_Elisa_opinnayte.pdf (508.0Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251107106043
Tiivistelmä
Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää Turun geriatrisella muistipoliklinikalla ensikäynnillä aloitettuja muistisairauslääkkeitä ja niistä mahdollisesti aiheutuneita haittavaikutuksia. Tämän lisäksi tutkimuksessa haluttiin kuvata muistiklinikan potilaiden tilannetta ja taustatekijöitä sekä selvittää niiden mahdollisia yhteyksiä haittavaikutusten ilmenemisessä ja lääkevalinnoissa.
Tutkimusaineisto (n = 322) kerättiin muistipoliklinikalla vuosina 2017–2020 ensikäynnillä käyneiden potilaiden potilasasiakirjoista. Potilaista 57,1 % oli naisia, ja potilaiden keski-ikä oli 82,5 vuotta. Yleisin ensikäynnillä asetettu diagnoosi oli Alzheimerin tauti. Muistisairauslääkitys aloitetiin 57,3 %:lle ja yleisin aloitettu lääke oli donepetsiili. AKE-lääkkeitä käyttäneillä potilailla todettiin enemmän haittavaikutuksia kuin memantiinia käyttäneillä. Eniten haittavaikutuksia raportoitiin donepetsiilillä.
AKE-lääkkeiden haittavaikutukset kohdistuivat yleisimmin ruuansulatuselimistöön, mikä vastaa aikaisempia tutkimustuloksia. Ikä, sukupuoli tai MMSE-pisteet eivät vaikuttaneet haittavaikutusten ilmenemiseen.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [5308]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste