Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Nenän limakalvolle annosteltava deksmedetomidiini esilääkityksenä polven tekonivelleikkauksessa

Heinonen, Heta (2025-11-25)

Nenän limakalvolle annosteltava deksmedetomidiini esilääkityksenä polven tekonivelleikkauksessa

Heinonen, Heta
(25.11.2025)
Katso/Avaa
Tutkielma.pdf (323.7Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251205115088
Tiivistelmä
Tutkielman aiheena on polviproteesileikkauksen jälkeinen kivunhoito. Nenän kautta annosteltavan deksmedetomidiinin vaikutusta on aikaisemmin tutkittu yleisanestesiassa suoritetussa polven tekonivelleikkauksessa. Aikaisempaa tutkimusta nenän kautta annosteltavan deksmedetomidiinin käytöstä selkäydinpuudutuksessa tehdyssä polven teko- nivelleikkauksesta ei ole. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, voiko nenän kautta annostellun deksmedetomidiinin käyttö tehostaa leikkauksenjälkeistä kivunhoitoa selkäydinpuudutuksessa tehdyn polviproteesileikkauksen jälkeen.
Tutkimuksessa käytetty aineisto on kerätty TYKS ORTO Kirurgisessa sairaalassa, Turussa, Suomessa, aikavälillä kesäkuu 2022 – syyskuu 2023. Tutkimukseen rekrytoitiin satakymmenen potilasta, jotka jaettiin satunnaisesti kahteen ryhmään. Riippuen potilaan ryhmästä, potilaille annosteltiin leikkausta edeltävästi nenän kautta joko 1 mcg/kg-1 deksmedetomidiinia tai vastaava annos suolaliuosta. Potilaiden postoperatiivista kipua arvioitiin useaan eri otteeseen 24 tunnin sisällä leikkauksesta. Potilaat haastateltiin myös 30 päivää leikkauksen jälkeen.
Tutkimustulosten perusteella deksmedetomidiinin annostelu nasaalisesti ennen leikkausta voi vähentää leikkauksen jälkeistä kipua ja lisätä potilastyytyväisyyttä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9831]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste