Oman äänen äänioiretietoisuus Parkinsonin taudissa – Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden äänioirearvioiden yhteys läheisten äänioirearvioihin ja objektiiviseen äänenlaatumittariin
avoin
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
Lataukset26
Pysyvä osoite
Verkkojulkaisu
DOI
Tiivistelmä
Kliinisessä työssä on tunnistettu Parkinsonin tautia sairastavilla henkilöillä äänioireisiin kohdistuvaa oiretiedostamattomuutta, mutta aiheesta on vasta vähän tutkimusta ja tulokset ovat olleet ristiriitaisia. Heikentynyttä äänioiretietoisuutta on havaittu tutkittaessa yksittäisiä äänen parametreja, kuten äänen voimakkuutta, mutta moniparametrisen äänenlaatuarvion ja äänioiretietoisuuden yhteyttä ei ole tiettävästi aiemmin tutkittu. Tämän pro gradu -tutkielman tarkoituksena oli saada lisää tietoa Parkinsonin taudissa ilmenevästä äänioiretiedostamattomuudesta. Tutkimuksessamme tarkastelimme Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden käsityksiä omista äänioireistaan ja selvitimme, ovatko sairastavien henkilöiden arviot yhteneväisiä läheisten äänioirearvioiden ja objektiivisen äänenlaatuarvion kanssa sairastavan henkilön äänestä. Lisäksi tutkimme Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden äänioiretietoisuuden yhteyttä Parkinsonin taudin motoriseen vaikeusasteeseen.
Tutkimme Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden (N=42) äänioiretietoisuutta Voice Handicap Index -kyselyllä (VHI), läheisten äänioirearvioita sairastavan henkilön äänestä Voice Handicap Index -Partner -kyselyllä (VHI-P) ja objektiivista äänenlaatuarviota Acoustic Voice Quality Index -mittarilla (AVQI). Tarkastelimme AVQI:n yhteyttä VHI:hin ja VHI-P:hen sekä AVQI:n yhteyttä VHI:hin, Parkinsonin taudin motoriseen vaikeusasteeseen ja niiden interaktioon regressiomallien avulla. Tuloksena havaitsimme Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden arvioivan itselleen tilastollisesti merkitsevästi enemmän äänioireita kuin heidän läheisensä sairastavalle henkilölle arvioivat. Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden arviot omasta äänestään tai läheisten arviot sairastavan henkilön äänestä eivät ennustaneet objektiivista arviota äänen häiriöisyydestä, vaikka läheisten arviot lähestyivätkin tilastollisen merkitsevyyden rajaa. Lisäksi emme havainneet Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden äänioiretietoisuudella olevan yhteyttä Parkinsonin taudin motoristen oireiden vaikeusasteeseen.
Tuloksemme mukaili aiempien tutkimusten havaintoa siitä, että Parkinsonin tautia sairastavat henkilöt havainnoivat itsellään enemmän äänioireita kuin heidän läheisensä sairastavalla henkilöllä havaitsevat. Saimme myös viitteitä siitä, että Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden läheisten arviot sairastavan henkilön äänioireista voisivat olla yhteneväisempiä moniparametrisen ääniarvion kanssa kuin sairastavien henkilöiden arviot. Aihe tarvitsee lisätutkimusta. Tuloksemme korostavat Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden äänen monipuolisen subjektiivisen ja objektiivisen arvioinnin tärkeyttä, sillä kuntoutukseen osallistuvan Parkinsonin tautia sairastavan henkilön ja tämän lähiympäristön näkemykset voivat poiketa merkittävästi toisistaan sekä objektiivisesta arviosta.