”Hon går i vilddjurets tecken fast hon bara äter gräs.” : Monilajisen lauman risteäviä suhteita Tove Janssonin teoksessa Den ärliga bedragaren (1982)

dc.contributor.authorAutio, Mervi
dc.contributor.departmentfi=Historian, kulttuurin ja taiteiden tutkimuksen laitos|en=School of History, Culture and Arts Studies|
dc.contributor.facultyfi=Humanistinen tiedekunta|en=Faculty of Humanities|
dc.contributor.studysubjectfi=Kotimainen kirjallisuus|en=Finnish Literature|
dc.date.accessioned2024-04-11T15:11:22Z
dc.date.available2024-04-11T15:11:22Z
dc.date.issued2024-03-22
dc.description.abstractTutkielmassani tarkastelen enemmän-kuin-inhimillisten tekijöiden ja toimijoiden suhteita Tove Janssonin teoksessa Den ärliga bedragaren (1982). Luen teosta posthumanistisesta ja Jane Bennettin muotoileman vitaalisen materialismin näkökulmista tuoden tutkimuksellani lisää materiaalia niin kotimaisen kirjallisuuden enemmän-kuin-inhimilliseen tulkintaan kuin Janssonin aikuisille suunnattujen romaanien tutkimukseenkin. Paneudun pohtimaan, millaista yhteistyötä ja vuorovaikutusta kehittyy teoksen olioiden välille. Keskeisiä käsitteitä tutkielmassani ovat Gilles Deleuzen ja Félix Guattarin sileä tila ja sommitelma. Näiden myötä niin ikään teoksen enemmän-kuin-inhimillinen toimijuus tulee näkyvämmäksi. Sileän tilan parissa paneudun lumen, jään ja meren toimijuuteen. Esitän myös teoksessa ilmenevän halua sisäiseen ja ulkoiseen sileään tilaan. Sommitelmien kanssa taas tarkastelen teoksen liittoumia ja näiden jäsenten suhteita ja toinen toisilleen luomia mahdollisuuksia. Kiinnitän huomiota myös sommitelmien ja sileän tilan muodostumisten keskinäiseen yhteyteen. Janssonin teoksessa ilmenevän zoomorfismin auki-luennalla esiin nousevat monilajiset rinnastumiset ja hahmojen kiinnostus omaa eläintä kohtaan. Tutkielmassani tarkastelen, miten zoomorfistisella samastumisella teoksessa puretaan ihmisen ja eläimen rajaa, luodaan yhteyttä olioiden välille. Bennettin olio-voima -käsitteen kera nostan esiin teoksen enemmän-kuin-inhimillisten olioiden tehoisuutta muun muassa rojukasan kohdalla, siinä miten se on vuorovaikutussuhteessa niin teoksen päähenkilöiden kuin merenkin kanssa. Vapaudenkaipuu ja vapaus ovat tärkeitä teemoja Janssonin koko tuotannossa – niin tämänkin teoksen kohdalla. Esitän, että romaanissa Den ärliga bedragaren pyrkimykset vapauteen ovat pyrkimystä sileään tilaan ja oman eläimyyden yhteyteen. Teoksessa tämä mahdollistuu kanssaolioiden myötävaikutuksella ja monenlaisen kitkan ja hämmennyksen kautta. Muutoksen myötä myös sopusointua löytyy.
dc.format.extent30
dc.identifier.olddbid193728
dc.identifier.oldhandle10024/176785
dc.identifier.urihttps://www.utupub.fi/handle/11111/1349
dc.identifier.urnURN:NBN:fi-fe2024032613123
dc.language.isofin
dc.rightsfi=Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.|en=This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.|
dc.rights.accessrightsavoin
dc.source.identifierhttps://www.utupub.fi/handle/10024/176785
dc.subjectTove Jansson, posthumanismi, sileä tila, sommitelmat, zoomorfismi, olio-voima
dc.title”Hon går i vilddjurets tecken fast hon bara äter gräs.” : Monilajisen lauman risteäviä suhteita Tove Janssonin teoksessa Den ärliga bedragaren (1982)
dc.type.ontasotfi=Kandidaatintutkielma|en=Bachelor's thesis|

Tiedostot

Näytetään 1 - 1 / 1
Ladataan...
Name:
Autio_Mervi_opinnayte.pdf
Size:
333.59 KB
Format:
Adobe Portable Document Format