Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Suhdanne- ja trendikomponenttien erottaminen makrotaloudellisissa aikasarjoissa

Kuntze, Visa (2020-05-12)

Suhdanne- ja trendikomponenttien erottaminen makrotaloudellisissa aikasarjoissa

Kuntze, Visa
(12.05.2020)
Katso/Avaa
Kuntze_Visa_opinnayte.pdf (4.207Mb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
suljettu
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020052539072
Tiivistelmä
Empiirisessä makrotaloustieteessä tutkitaan bruttokansantuotteen, kulutuksen, investointien ja muiden taloudellisten muuttujien aikasarjoja. Erityisesti suhdannevaihtelun mallintamisessa on tärkeää, että aikasarjoista pystytään poistamaan pitkän aikavälin kasvutrendi ja tarkastelemaan erikseen stationaarista suhdannekomponenttia. Trendin ja suhdannekomponentin erottamiseksi on kehitetty erilaisia suodattimia, joiden teoreettiset lähtökohdat eroavat toisistaan.

Tässä tutkielmassa vertaan erilaisten suodattimien toimintaa trendin ja suhdanteen erottamisessa. Tutkin teoreettisella tasolla Hodrickin ja Prescottin (HP), Baxterin ja Kingin (BK), Christianon ja Fitzgeraldin (CF) sekä Hamiltonin suodattimien toimintaperiaatteita, oletuksia ja etuja ja haittoja makrotaloudellisessa tutkimuksessa. Lisäksi vertailen suodattimien toimintaa suomalaisilla makrotaloudellisilla aikasarjoilla. Empiirisessä tarkastelussa selvitän, vaikuttaako suodattimen valinta suhdannevaihteluista muodostettavaan kokonaiskuvaan.

Suodattimien toimintaperiaate on hyvin erilainen. BK- ja CF-suodattimet pyrkivät erottamaan aikasarjasta tietynpituisia syklejä, jotka muodostavat suhdannekomponentin. HP- suodatin ratkaisee aikasarjalle trendin sakotetusta minimointiongelmasta. Hamiltonin suodatin ratkaisee trendin aikasarjan tulevan arvon ehdollisena odotusarvona. Erilaisista lähtökohdista huolimatta HP-, BK- ja CF-suodattimilla on paljon yhteistä, ja niitä voi tarkastella yhtenäisessä teoriakehyksessä. Myös suodattimien ongelmat, kuten huono toiminta aikasarjojen päissä, ovat samoja. Hamiltonin suodattimen erilainen toimintatapa mahdollistaa aikasarjojen tuoreimpien havaintojen suodattamisen. Toisaalta suodatin muokkaa tietynpituisia syklisiä komponentteja, joita muut suodattimet pyrkivät säilyttämään muuttamattomana.

Tarkastelluista suodattimista HP-, BK- ja CF-suodatin tuottivat empiirisesti samankaltaisia suhdannekomponentteja, kun taas Hamiltonin suodatin oli tässäkin mielessä poikkeava. Sillä lasketut suhdannekomponentit olivat selvästi vaihtelevampia, ja suhdannehuippujen ja -pohjien ajoitus poikkesi muista suodattimista. Lisäksi suodattimella laskettuun trendikomponenttiin sisältyi huomattavaa vaihtelua, joka ei vaikuttanut sopivan tavanomaiseen käsitykseen trendistä. Suodattimen valinnalla ei tästä huolimatta ollut vaikutusta suhdannevaihtelun kokonaiskuvaan, vaan tarkasteltujen muuttujien myötä- tai vastasyklisyys ja vaihtelun suhteellinen suuruus oli kaikilla suodattimilla yhteneväistä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (rajattu näkyvyys) [5068]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste