Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hoitajien kokemukset ja asenteet monikulttuurissa potilaskohtaamissa

Lumiaho, Vilja (2023-05-02)

Hoitajien kokemukset ja asenteet monikulttuurissa potilaskohtaamissa

Lumiaho, Vilja
(02.05.2023)
Katso/Avaa
Lumiaho_Vilja_opinnayte.pdf (626.5Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2023051244205
Tiivistelmä
Tässä tutkielmassa käsittelen monikulttuurista vuorovaikutusta terveydenhuollossa hoitajien näkökulmasta. Tarkastelen aihetta erityisesti epäsymmetrisen vuorovaikutuksen ja kieliasenteiden tutkimuksen kautta. Tutkimusaineiston keräsin tutkimuskyselyllä, johon sain 36 vastausta. Aineistoa käsittelyn temaattisen analyysin avulla eli keskityin neljään aineistossa esiintyvään teemaan: kokemuksiin kielellisestä epäsymmetriasta, vuorovaikutushaasteiden ratkaisukeinot, kulttuurieroihin vuorovaikutuksessa ja kieliasenteisiin.
Tutkimukseni perusteella hoitajat kokevat haasteita potilaskohtaamisissa sekä kieli- että kulttuurierojen vuoksi. Suurin osa kyselyyn vastanneista oli kokenut tilanteita, joissa yhteistä kieltä oli vain vähän tai ei ollenkaan. Tällaisia tilanteita suurin osa vastaajista kuvaili haastaviksi, ja he kokivat ongelmiksi esimerkiksi potilaan oikeuksien toteutumisen, potilasturvallisuuden vaarantumisen sekä liialliset tutkimukset yhteisen kielen puutteesta johtuen. Tulkkaus, elekieli, piirtäminen ja kuvakortit nousivat esiin yleisempinä keinoina helpottaa kommunikointia potilaiden kanssa. Vastausten perusteella tulkkaus tapahtui usein myös omaisten toimesta, jolloin sen koettiin auttavan tiedonsaannissa, mutta myös aiheuttavan haasteita esimerkiksi potilaan oikeuksien kannalta. Kulttuurierot vaikuttivat vuorovaikutukseen erityisesti erilaisen hoito- ja sukupuoliroolikäsitysten kautta. Hoitajille oli tärkeää kunnioittaa toisia kulttuureja, mutta he korostivat myös, ettei kulttuuri saa vaikuttaa potilaan hoitoon liiallisesti niin, että potilaan terveys kärsisi. Hoitajat ilmaisivat vastauksissaan sekä negatiivisia että positiivisia kieliasenteita nimenomaan kieli- ja kulttuurieroihin liittyen eivätkä tiettyjä kieliä tai kieliryhmiä kohtaan.
Tutkimukseni antaa tietoa siitä, miten hoitajat kokevat monikulttuuriset potilaskohtaamiset ja niissä mahdollisesti esiintyvän epäsymmetrian. Hoitajien kokemuksien perusteella saadaan tietoa käytettävissä olevien kommunikaatiokeinojen toimivuudesta sekä ongelmista sekä siitä, millaisia keinoja he toivoisivat lisää.
Jatkossa aihetta voisi tutkia esimerkiksi tietyn terveydenhuollon osa-alueen, kuten ensihoidon, näkökulmasta tai keskittyä eri kulttuurien vuorovaikutustyylien vaikuttamisesta kommunikaatioon potilaskohtaamisissa. Myös hoitohenkilökunnan kieliasenteiden laajempi tutkimus voisi olla mielenkiintoinen tutkimusaihe.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt sekä syventävien opintojen opinnäytetyöt (kokotekstit) [9076]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste