”Dear Catherine, my life is in your hands” : Parentifikaation ja läheisriippuvuuden ilmentyminen Emily Brontën romaanissa Wuthering Heights (1847)

dc.contributor.authorLaakso, Linnea
dc.contributor.departmentfi=Historian, kulttuurin ja taiteiden tutkimuksen laitos|en=School of History, Culture and Arts Studies|
dc.contributor.facultyfi=Humanistinen tiedekunta|en=Faculty of Humanities|
dc.contributor.studysubjectfi=Yleinen kirjallisuustiede|en=Comparative Literature|
dc.date.accessioned2026-04-29T21:50:58Z
dc.date.issued2026-04-22
dc.description.abstractTämä kandidaatintutkielma käsittelee läheisriippuvuuden, parentifikaation ja näiden ylisukupolvisuuden ilmentymistä Emily Brontën romaanissa Wuthering Heights (1847). Tutkielma syventyy Brontën henkilöhahmorakenteisiin ja kuvioihin analysoimalla niistä ensin lapsuuden parentifikaation rakentumista ja sitä kautta aikuisuuden läheisriippuvaisten ihmissuhteiden ilmentymistä, lopuksi analysoiden vielä näiden ylisukupolvisuutta. Haastan tutkielmassani näkemyksen romaanista kuvauksena rakkaudesta ja intohimosta. Tutkielman keskiössä ovat henkilöhahmot Catherine Earnshaw ja Edgar Linton. Tutkimusmenetelmiin sisältyvät psykoanalyyttinen kirjallisuudentutkimus sekä teoreettisena kehyksenä läheisriippuvuuden ja parentifikaation tutkimukset. Tutkielma pyrkii havainnollistamaan minkälainen yhteys romaanin lapsuuskuvauksilla ja parentifikaatiolla on myöhemmin syntyvään Edgar Lintonin ja Catherine Earnshaw’n läheisriippuvaiseen ihmissuhteeseen. Romaani ilmentää ylisukupolvista tunne-elämän traumaa, jota reunustavat ongelmat lasten kasvuympäristössä sekä vanhemman sairastuminen, poissaolevuus ja kuolema. Tutkielmani kuvaa, miten näennäinen välittäminen kietoutuu osaksi ylisukupolvista tunne-elämän perintöä.
dc.format.extent32
dc.identifier.urihttps://www.utupub.fi/handle/11111/59847
dc.identifier.urnURN:NBN:fi-fe2026042835464
dc.language.isofin
dc.rightsfi=Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.|en=This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.|
dc.rights.accessrightsavoin
dc.subjectLäheisriippuvuus
dc.subjectparentifikaatio
dc.subjecterillisyys
dc.subjecthenkilöhahmoanalyysi
dc.subjectvelvollisuudentunto
dc.subjectvelvollisuusetiikka
dc.subjectvastuu
dc.subjectylisukupolvisuus
dc.subjecttunne-elämän ongelmallisuus
dc.subjectabjekti
dc.subjectpsykoanalyyttinen kirjallisuudentutkimus
dc.title”Dear Catherine, my life is in your hands” : Parentifikaation ja läheisriippuvuuden ilmentyminen Emily Brontën romaanissa Wuthering Heights (1847)
dc.type.ontasotfi=Kandidaatintutkielma|en=Bachelor's thesis|

Tiedostot

Näytetään 1 - 1 / 1
Ladataan...
Name:
Laakso_Linnea_opinnayte.pdf
Size:
500.71 KB
Format:
Adobe Portable Document Format