Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Synkän fantasiamaailman rakentuminen Rachel Gilligin teoksessa One Dark Window

Laakso, Senja (2024-11-12)

Synkän fantasiamaailman rakentuminen Rachel Gilligin teoksessa One Dark Window

Laakso, Senja
(12.11.2024)
Katso/Avaa
Laakso_Senja_opinnayte.pdf (256.1Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2024111391331
Tiivistelmä
Tutkielmassa käsitellään fiktiivisen fantasiamaailman rakentumista synkässä, goottilaisessa fantasiakirjassa. Huomio kiinnittyy siis siihenkin, miten alagenret, kuten synkkä fantasia, goottilainen fantasia ja romanttinen fantasia, näkyvät fantasiamaailman rakenteissa ja sen rakentumisessa. Tutkielma keskittyy Rachel Gilligin esikoisteokseen One Dark Window -fantasiakirjaan (2022) ja teoksen maailmaan.

Tutkielmassa hyödynnetään aiempaa tutkimusta fantasiamaailmojen ja ylipäätään sekundaaristen maailmojen rakentumisesta sekä tietoisesta rakentamisesta. Tällaisen tutkimuksen voidaan nähdä alkaneen Tolkienista ja myöhemmin aihetta ovat tutkineet erityisesti Brian Attebery, Farah Mendlesohn, kirjailija Jeff Vandermeer ja Mark J.P. Wolf. Tarkoituksena on näiden lähteiden avulla kartoittaa, miten ja mistä osista maailma rakentuu.

One Dark Window -romaanin kohdalla esimerkiksi synkät ja goottilaiset elementit tulevat hirviöistä ja kauhunomaisesta tunnelmasta, joka kytkeytyy maailman rakentumiseen. Esimerkiksi kirjan eristetty kylä saattaa herättää lukijassa pakokauhua, ja kirjan hirviöt ja taikaolennot saattavat herättää kammoa. Toisaalta myös kirjan romanttinen puoli näkyy maailmassa, sillä maailma on luotu kirjan narratiivia varten ja sen tarpeita palvelevaksi.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit) [1366]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste