Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Koulutusdatan myrkytys chatboteissa

Vuori, Henri (2025-02-18)

Koulutusdatan myrkytys chatboteissa

Vuori, Henri
(18.02.2025)
Katso/Avaa
Henri%20Vuori%20Kandi%202025.pdf (2.494Mb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025022513852
Tiivistelmä
Nykypäivän tekoälyllä ja koneoppimisella voidaan luoda hyvin käteviä ja avuliaita sovelluksia, chatbotteja, jotka pystyvät vastaamaan käyttäjänsä kysymyksiin ja auttamaan useissa eri tehtävissä. Chatbottien toimintaa uhkaa kuitenkin koulutusdatan myrkytys, joka vaikuttaa negatiivisesti chatbottien luotettavuuteen ja toiminnallisuuteen. Tämä kirjallisuuskatsaus tutkii chatbotteja osana tekoälyä ja niiden haavoittuvuutta koulutusdatan myrkytykselle. Työssä käsitellään koulutusdatan myrkytyksen vaikutuksia, jotka voivat ilmetä esimerkiksi käytettävyyshyökkäyksinä, takaovimyrkytyksenä tai mallin heikentämisenä. Näiden hyökkäysten seuraukset näkyvät erityisesti chatbot-sovellusten toiminnassa ja luotettavuudessa.
Lisäksi työssä esitellään keinoja myrkytysten tunnistamiseen ja ehkäisemiseen, kuten datan suodattaminen ja puhdistaminen sekä mallien kehittäminen turvallisemmiksi. Teoriaa tukevat tapausesimerkit, jotka havainnollistavat myrkytyksen vaikutuksia käytännössä. Lopuksi esitetään yhteenveto keskeisistä havainnoista ja toimenpiteistä, joilla chatbotteja voidaan suojata koulutusdatan myrkytykseltä ja niiden suorituskykyä parantaa.
Tämän kirjallisuuskatsauksen tavoitteena on lisätä ymmärrystä chatbotteihin kohdistuvista riskeistä ja tarjota ratkaisuja niiden ehkäisemiseksi, tukien näin tekoälyjärjestelmien turvallisuutta ja luotettavuutta.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit) [1356]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste