Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • 1. Kirjat ja opinnäytteet
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Espanjan "todelliset" sankarit : sankarikuvien rakentaminen ja ideologinen tehtävä elokuvassa Raza (1942)

Louhikoski, Lilli (2025-05-27)

Espanjan "todelliset" sankarit : sankarikuvien rakentaminen ja ideologinen tehtävä elokuvassa Raza (1942)

Louhikoski, Lilli
(27.05.2025)
Katso/Avaa
Louhikoski_Lilli_opinnayte.pdf (379.4Kb)
Lataukset: 

Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025060460635
Tiivistelmä
Raza (1942) on Francon käsikirjoittama espanjalainen propagandaelokuva, jolla oikeutettiin Francon autoritaarista hallintoa. Elokuva pyrki muokkaamaan kollektiivista muistijälkeä Espanjan sisällissodasta ja sen tapahtumista erityisesti sankarikuvien avulla. Tutkielmassa selvitetään minkälaisia sankarikuvia Razassa luodaan ja mikä niiden rooli autoritaarisen hallinnon oikeuttamisessa on.

Tutkielman primaariaineistona on elokuva Raza. Elokuva ja sen sankarit antavat ikkunan kansallismielisten ja Francon maailmankuvaan espanjalaisesta kansasta, yhteiskunnasta ja sisällissodan totuudesta. Elokuvapropagandalla oli keskeinen rooli Francon hallinnossa, sillä elokuva on kokonaisvaltainen kokemus, koska oli suosittu vapaa-ajan viettotapa ja Franco oli itse mieltynyt elokuvataiteeseen.

Sankarikuvia elokuvassa on erilaisia ja sankarit tukevat kansallismielistä hallintoa ja historiannäkemystä sisällissodasta eri tavoin. Sankarikuvat myös korostavat Francon ideologian sukupuolirooleja ja uskonnon merkitystä. Elokuvassa luodaan vahvaa vastakkainasettelua kansallismielisten ja tasavaltalaisten välille, mikä vahvisti sankarikuvia ja kansallismielisen puolen oikeutta valtaan.

Razassa sankareita rakennettiin visuaalisin, narratiivisin ja symbolisin keinoin. Visuaalisesti sankareita rakennettiin sommittelun ja ulkonäön avulla, narratiivisesti erilaisten koetuksin ja luonteenpiirteiden avulla. Symbolisesti sankarikuvia rakennettiin sitomalla sankarit todellisiin henkilöihin ja katsojiin sekä vahvistamalla heidän tunnesidettään sankareihin kielikuvien ja vertauskuvien avulla, jotta katsojat kokisivat ihailua, samaistumista ja inspiraatiota sankareiden toimintaa kohtaan.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkielmat (kokotekstit) [1760]

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetAsiasanatTiedekuntaLaitosOppiaineYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Turun yliopiston kirjasto | Turun yliopisto
julkaisut@utu.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste