Neuvola palvelee vai palveleeko sittenkään : Suomen äitiys- ja lastenneuvolan palvelua käyttävien vanhempien näkemyksiä äitiys- ja lastenneuvolasta
Roininen, Margit (2025-10-17)
Neuvola palvelee vai palveleeko sittenkään : Suomen äitiys- ja lastenneuvolan palvelua käyttävien vanhempien näkemyksiä äitiys- ja lastenneuvolasta
Roininen, Margit
(17.10.2025)
Julkaisu on tekijänoikeussäännösten alainen. Teosta voi lukea ja tulostaa henkilökohtaista käyttöä varten. Käyttö kaupallisiin tarkoituksiin on kielletty.
avoin
Julkaisun pysyvä osoite on:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251021102476
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251021102476
Tiivistelmä
Tässä laadullisessa tutkimuksessa selvitettiin äitiys- ja lastenneuvolan palvelua käyttävien vanhempien näkemyksiä äitiys- ja lastenneuvolatoiminnasta sekä heidän mielipiteitä palvelun korjaus- tai muutostarpeista. Tutkimuksen teoriaosuus perehtyi äitiys- ja lastenneuvolatoimintaan sekä neuvolan tarjoamaan synnytys- ja perhevalmennukseen käsitteenä. Analyysimenetelmänä tutkimuksessa käytettiin sisällönanalyysiä, jonka avulla kirjallisuudesta ja aikaisemmista tutkimuksista nostettiin esiin käyttäjien positiivisia ja negatiivisia mielipiteitä, sekä neuvolan kehitys- ja muutostarvetta. Tutkimukseen valitut mielipiteet kuvaavat palveluja käyttävien vanhempien yleisempiä kokemuksia. Tutkimus kohdistui tutkimaan aiempaa tutkimusta: Anttonen Lotta & Vesala Alinan, Jylkkä Merjan ja Peltola Hanna-Marin opinnäytetyön, Haapio Sarin väitöskirjan, sekä Koivumäki Terhin pro gradun kautta. Kyseiset tutkimukset sisälsivät laajan määrän tutkittujen, eli 9289 vanhemman, 5 äitiysneuvolan ja koko Manner-Suomen 398 neuvolan koottuja kokemuksia, joista rajautui tämän tutkimuksen aineisto. Tutkimuksessa ilmeni tiivistäen, että perheet kokivat neuvolapalvelut pääsääntöisesti onnistuneina. Neuvolasta vanhemmat saivat tietoa ja tukea raskauteen, synnytykseen ja lapsen hoitoon. Terveydenhoitajan toiminta, neuvolan luottamuksellisuus ja palveluiden yksilöllisyys koettiin myös hyväksi, sekä ryhmätoiminnot ja synnytysvalmennus. Tutkimustulosten mukaan neuvolapalvelut kaipaavat kuitenkin parannettavaa mm. tiedottamisessa ja isien yksilöllisessä huomioimisessa. Synnytykseen valmistavia palveluja pitäisi uudistaa ja kehittää yhtenäistäen neuvolatoiminnasta mallin, jossa toimintaa havainnoitaisiin yksittäistä synnytys- tai perhevalmennustapahtumaa kokonaisvaltaisemmin koko maan tasolla palvelua tuottavien käyttäjien, ammattilaisten, organisaatioiden sekä koulutuksen näkökulmista.
